'Tarım alanına organize sanayi bölgesi istemiyoruz'

'Tarım alanına organize sanayi bölgesi istemiyoruz'
Bilecik’in Gölpazarı ilçesine kurulmak istenen Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin yerine karşı çıkan köylüler, ÇED toplantısı öncesi traktörlerle eylem yaptı. Köylüler, “OSB’ye değil, yerine karşıyız. Bu tarlalarda ayçiçeği yetiştirmek istiyoruz.” dedi.

Bilecik’in Gölpazarı ilçesine kurulmak istenen Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nin yerine karşı çıkan köylüler, ÇED toplantısı öncesi traktörlerle eylem gerçekleştirdi. Köylüler, OSB alanında toplandıktan sonra konvoy halinde ilçe merkezine geldi. ÇED toplantısının yapılacağı salonun önünde protestolarını sürdüren köylüler, “OSB’ye değil, yerine karşıyız” ifadesini kullandı.

Köylüler, Beşevler Köyü sınırlarında bulunan yaklaşık 700 dönümlük alanda kurulması planlanan OSB’nin yerine tepki veriyor. Traktörlerine astıkları pankart ve Türk bayrakları ile konvoy yapan köylüler, OSB alanından toplantının yapılacağı salonun önüne kadar geldiler. Toplantı salonuna giden sokağın girişinde, polis ekipleri ile bazı köylüler arasında kısa süreli tartışmalar oldu.

Beşevler Köyü Muhtarı Selami Uğural, köylüler adına konuşup; tarım arazilerinin bulunduğu alana OSB istemediklerine dikkat çekerek, “Geleceğimizi yok etmek istemiyoruz. OSB için belirlenen alanın, 2 kilometre daha ileriye alınmasını istiyoruz ve bunun için uğraşıyoruz.” diyerek halkın talebini duyurdu. Üreticiler, “Bu tarlalarda ayçiçeği yetiştirmek istiyoruz. Atalarımızdan kalan topraklarımızı çocuklarımıza devretmek istiyoruz.” şeklinde konuştular.