Tarım Haberleri

Türkiye Ziraat Odaları Birliği uyardı: 41 ilde kuraklık tehlikesi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Mayıs ayı Kuraklık Raporu’nu açıkladı. Yağışların yetersiz olmasıyla birlikte Mayıs ayında kuraklıktan etkilenen il sayısı da arttı. TZOB Genel ...

Hükümet, çay üreticisini özel sektöre yem ediyor

Çay üreticilerinin isyanı, üreticilerin sorunlarını bir kez daha kamuoyunun gündemine getirdi. Hopa’da üreticilerin düzenlediği protesto gösterisi, emniyet güçlerinin müdahalesiyle karşılaştı. Kota ve kontenjanın kaldırılmasını isteyen göstericiler arasında yer alan 50 kişi göz altına alındı. Üreticiler, taleplerinin dikkate alınmasını ve yıl boyunca emek verdikleri ürünlerin özel sektöre yok pahasına satılmasının önüne geçecek düzenlemelerin yapılmasını istiyor.

TÜİK’e göre bitkisel üretim azalacak

TÜİK'in açıkladığı 2021 yılı Bitkisel Üretim Birinci Tahmini'ne göre, tahıllar ve diğer bitkisel ürünler ile sebzelerin bir önceki yıla göre azalacağı tahmin edildi.

TMO Hububat satış fiyatlarını açıkladı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, Hububat Tedarikçileri Derneği tarafından düzenlenen "2021 Yılı Hasadına Doğru Türkiye ve Dünya'da Tahıl" konulu çevrim içi konferansta 2021 yılı için hasat sonu hububat satış fiyatlarını duyurdu.

Üretici: Çiğ süte hak ettiği fiyat verilsin!

Üretici litresini 2.80 TL’ye sattığı çiğ sütün markette tüketiciye 8 TL’ye satıldığını, peynir gibi süt ürünlerinde ise fiyatların dengesiz arttığını belirterek “Üretici de tüketici de kazanmıyor” dedi.

İkizdere’nin yer üstü madenleri: Antimikrobiyal de içeren 450 endemik bitki

Rize'nin İkizdere ilçesinde Cengiz İnşaat'ın Cevizlik Taş Ocağı projesine karşı protestolar artarak devam ederken Karadeniz Bölgesi'nde 9 ilde tespit edilen 450 endemik bitki türü içinde ilaç, gıda ve kozmetik sektöründe kullanılan tıbbi ve aromatik 40 bitkinin üretimi için deneme bahçeleri kuruluyor.

Hububat alım fiyatları ile desteklere üretici örgütlerinden tepki

Çiftçi temsilcileri borç erteleme yerine işlevsel destek talebini dile getirirken, alım fiyatlarının dünyanın gerisinde kaldığına vurgu yaptı. Tarım üreticileri, bir yandan özellikle son 1 yıldır hızla artan maliyetlerle uğraşırken, diğer yandan son dönemde yaşanan kuraklığın yaratacağı kaybı telafi etmek için uğraşıyor.

Çiftçinin gözü kulağı bu haberde, hububat, bakliyat ve yaş çay alım fiyatı açıklanıyor

Hububat, bakliyat ve yaş çay alım fiyatlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine toplantı sonrasında açıklaması bekleniyor.

Sigortalı çiftçi sayısı son 10 yılda yüzde 50 geriledi, tarımsal üretim yapılan alan daralıyor

Kovid-19 salgınının küresel ekonomiye verdiği zarar derinleşirken, Türkiye'de özellikle tarım sektörü bu süreçte büyük yara aldı. Haber2021, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla sektörde iş gücü ve tarım alanlarıyla ilgili son verileri derledi. Verilere göre çiftçi sayısı 10 yılda yüzde 50 azalırken, tarımsal üretim yapılan alanlarda giderek daralıyor.

TZOB Başkanından 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü mesajı: ‘Biz üretemezsek Türkiye aç kalır’

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada “Koronavirüsle mücadelenin kahramanlarından biri de Türk çiftçisidir. Bir alkışı da emektar çiftçilerimiz hak ediyor” dedi.

Tarımsal üretim tehlikede, Nisan yağışları yüzde 50 azaldı

Türkiye su raporunda, nisan ayı içindeki yağışlarda geçen yıllara göre büyük düşüş yaşandığı belirtildi. Raporda Nisan ayı yağışlarında Türkiye genelinde ise yüzde 50 azaldığı belirtilerek tarımsal üretimin tehlikede olduğuna dikkat çekildi.

Güneydoğu'da kuraklık alarmı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Cevat Delil, kuraklıkla karşı karşıya kalındığını belirterek, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tamamında ve Diyarbakır’da bilhassa kuru arazilerde yüzde 80 kayıp var. Diyarbakır’daki toplam kaybımız yüzde 60 civarındadır. İklimler değişiyor, bu tarz şeyleri artık sık sık yaşayacağız. Barajlardaki suyun çiftçilerle buluşması lazım” dedi.

Balıkesir'de dereden geçen mandalar Afrika savanalarını anımsattı

Balıkesir'in mandacılıkla geçimini sağlayan kırsal Balıklı Mahallesi'nde mandaların dereden geçişi görsel şölen sunuyor. Mandaların dereden geçişi Afrika savanalarındaki görüntüleri anımsattı.

Marmara Gölü kurumaya başladı

Ege Bölgesi'nin en önemli su kaynaklarından olan ve bir çok kuş türünü barındıran Marmara Gölü, vahşi sulama nedeniyle kurumaya başladı. Ayrıca gölün kuruyan alanının yetkililerden habersiz bir şekilde kiralandığı ortaya çıktı.

İlk kez yapılacak Su şurası için hazırlıklar tamamlandı

Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek ''Su Şurası'' için hazırlıklar tamamlandı. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde oluşturulan çalışma grubu ''Su Vatandır'' anlayışını benimsedi. Şuranın amacı; iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini en aza indirmek.

Sultanhisar AKP yöneticisinden Tarım Bakanına istifa çağrısı

Ekonomik kriz nedeniyle zor durumda olan çiftçi, tam kapanma uygulamasına geçilmesiyle iflasın eşiğine geldi. Sultanhisar AKP İlçe Yöneticisi Mustafa Altındal da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’ye istifa çağrısı yaptı. İlçe Başkanı ise paylaşımı yapan yönetici ile aralarının açık olduğunu söyleyerek istifasını beklediklerini açıkladı.