Tarım Haberleri

TZOB Başkanı Bayraktar: Atıl alanlarda ekim yapılması elzem hale geldi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, kuru fasulye, kırmızı mercimek ve nohuttaki üretim açığının nadas alanlarında baklagil ekiminin yapılmasıyla azalacağına dikkat çekerek, “Ayçiçeği, mısır, pirinç, buğday ve arpadaki açıkları kapatmak için atıl alanlarda ekim yapılarak üretimin artırılması elzem hale geldi.” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği: Çiğ süt fiyatı revize edilmeli

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çiğ süt fiyatının revize edilmesini talep etti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği: Yaş sebze ve meyvede aşırı fiyat artışları yolda

Şubat ayında üretici ile market arasındaki fiyat farkının 4 katına çıktığını söyleyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, yaş sebze ve meyve fiyatlarının daha da artacağı konusunda uyardı.

Kriz ham yağ ithalatını da vurdu! Stoklarda bir aylık yağ kaldı

Dünyanın en büyük ayçiçeği ithalatçısı olan Türkiye, bu ithalatı da ağırlıklı olarak Ukrayna ve Rusya'dan gerçekleştiriyor. İki ülke arasında çıkan savaş Türkiye'nin ham yağ ithalatını büyük oranda durdurdu.

Tarım Kredi'den üreticiye borç yapılandırması

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, 31 Aralık 2020 tarihi ve öncesi vadeli kredi borcu bulunan ortaklara tek seferde veya taksitlendirme suretiyle yapılandırma imkanı sağladı.

Enflasyon yüzde 100, tarım işçilerin ücreti yüzde 20 arttı

TÜİK'e göre enflasyon yıllık yüzde 48,69, vatandaşa göre ise yüzde 100'ün üzerinde arttı. Buna karşılık tarımsal işletmelerde mevsimlik tarım işçilerinin ortalama günlük ücretleri, 2021'de bir önceki yıla göre yüzde 20,6, sürekli tarım işçilerinin aylık ücretleri ise yüzde 19,5 oranında artış gösterdi.

TMO, 6 bin ton ham ayçiçek yağı ithal edecek

Önceden 'çiftçinin dostu' olarak anılan Toprak Mahsulleri Ofisi, ithalat ofisine dönüştü. TMO son olarak, uluslararası ihaleyle 6 bin ton ham ayçiçeği yağı aldı.

Tarım Girdi Fiyat Endeksi yüzde 45.61 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı Aralık ayı Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi (Tarım-GFE) verisini açıkladı. Buna göre Tarım-GFE'de, 2021 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 9.82, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 45.61 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 27.89 artış gerçekleşti.

Ali Ekber Yıldırım: Fiyatları düşürmenin yolu üretimi artırmak

Dünya Gazetesi tarım ekonomisi yazarı Ali Ekber Yıldırım, KDV indiriminin gıda fiyatlarını düşürmeye yetmeyeceğini söyledi. Hükümetin gıda fiyatlarını kontrol altına almak için son 10 yılda 16 farklı model denediğini belirten Yıldırım, "Yapılması gereken, üretim maliyetlerini düşürmek, üretimi artırmak" dedi.

ZMO: Sadece tüketilen ürünlerdeki KDV indirimi değil, asıl üretim koşullarının iyileştirilmeli

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Remzi Baki Suiçmez, sadece tüketime yönelik temel gıda ürünlerindeki KDV indiriminin yeterli olmadığını söyleyerek “Üretim için mazotta, gübrede, ilaçta, sulamada, yemde ve elektrikte de KDV indirilmeli” diye konuştu.

SGK verilerine yansıdı: 45 bin çiftçi tarlasına küstürüldü

Tarımsal üretim maliyetlerindeki artış nedeniyle çiftçi artık tarlasını ekmiyor, serasında üretmiyor. SGK tarafından açıklanan tarımsal üretici verilerine göre Kasım 2020’de 556 bin 20 kişi olan tarımsal üretici sayısı 2021 Kasım ayında 511 bin 890 kişiye geriledi. Yani bir yılda 45 bin çiftçi tarlasına küstürüldü.

Tarım Kredi'den gübre fiyatlarında indirim

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, tarımın desteklenmesi için kimyevi gübrelerde yüzde 30’a varan indirim yapılmasına karar verdi.

Ziraat Bankası'ndan takipteki çiftçi borçlarına yapılandırma

Ziraat Bankası, çiftçinin takipteki kredilerinin yapılandırılacağını açıkladı. Takip hesaplarında bulunan tarımsal kredi borcunun tek seferde kapatılması halinde, kredilerin takibe intikal ettiği tarihten sonraki dönem için, temerrüt veya başka herhangi bir ad altında faiz talep edilmeyecek. Takipteki tarımsal kredinin tek seferde ödenmesi imkânı bulunmaması halinde ise cari kredi faiz oranlarından hesaplanacak toplam borç, tarımsal faaliyetine devam eden müşterilerin gelir elde etme dönemlerine uygun şekilde faizsiz olarak 60 aya kadar taksitlendirilebilecek. Uygulama 31 Mart 2022 tarihine kadar sürecek

Üretici dertli! Girdi fiyatları düşmezse gelecek yıl üretim olmaz

Sosyalist Cumhuriyet Partisi Merkez Karar Kurulu üyeleri Hatay’ın Samandağ ilçesinde çiftçileri ziyaret ederek sıkıntılarını dinledi. Samandağ’da seracılık yapan çiftçiler bu yıl girdi fiyatlarında yaşanan artışın sıkıntılarının gelecek yıl anlaşılacağını söyleyerek “bu yıl geçen yıldan kalan gübre, ilaç ve tohumla biraz olsun üretim devam etti. Gelecek yıl bu fiyat artışları devam ederse üretim tamamen biter” dedi.

Maliyetler artıyor! Küresel gıda fiyatları tehdit altında

Kovid-19 salgını kaynaklı sıkıntıların etkisiyle tüm zamanların en yüksek seviyesini gören gübre ve zirai ilaçların maliyetleri, hem çiftçileri zorluyor hem de küresel gıda fiyatlarını tehdit ediyor.

Tarımsal girdi enflasyonu rekor tazeledi

TÜİK'in açıkladığı tarımsal girdi fiyat endeksindeki artış, 2021 Kasım'da yıllık yüzde 36,20 ile rekor tazeledi. Aylık ve yıllık bazda en çok artan ise gübre fiyatları oldu. Sektör temsilcilerinin 2021'de yüzde 300'ün üzerinde arttığını söylediği gübre fiyatları, TÜİK'e göre de yıllık yüzde 120,54 yükseldi.