Tarım Haberleri

Buğday, arpa derken kepek fiyatları da artmaya başladı, hayvancılıkta tehlike çanları çalıyor

Yem hammaddeleri içinde önemli yeri olan kepeğin fiyatı 3 ayda tonu 2 bin 700 liraya kadar çıktı. Kepekteki fiyat artışı son 15 günde yem fiyatlarını 10 lira artırdı. Üreticiler girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı küçülmeye ya da tamamen kapatmaya gidiyor.

TMO’nun kuraklık ile sınavı, 245 bin ton arpa ithalatı onaylandı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 20 Ağustos'ta yapılan 270 bin ton arpa ithalatı ihalesinde son kararı verdi. Ofis, 245 bin ton arpa ithalatını onayladı, 25 bin tonluk bölümü ise yüksek fiyat nedeniyle iptal edildi.

Tarımsal girdi fiyatları bir yılda yüzde 28 yükseldi

Tarımsal girdi fiyat endeksi, geçen haziran ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 27,65 artış gösterdi. Girdi kalemlerinde en yüksek fiyat artışı yüzde 52,86 ile gübre ve toprak geliştiriciler alt grubunda oldu

Tarım ürünlerinde üretici enflasyonu yüzde 22,8 arttı

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi temmuz ayında aylık yüzde 1,34, yıllık yüzde 22,8 artış gerçekleştirdi. Verilen bilgilere göre rakamlar Temmuz 2019'dan bu yana görülen en yüksek fiyat artışını işaret ediyor.

Erdoğan'ın açıkladığı fındık fiyatından alıcı memnun, üretici tepkili

Açıklanan fındık fiyatı geçen yıla göre yüzde 20 artış ifade ediyor. İhracatçılar bundan 10 gün önce alım fiyatının 26-27 lira arasında olacağını ifade ediyorlardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ihracatçının açıkladığı rakamları alım fiyatı olarak açıkladı. İhracatçılar bu fiyattan memnun. Üreticiler ise tepkili.

Meralar kurudu, verim azaldı, hayvanlar taş kemiriyor

Kuraklık hayvancılığı vurdu. Yeterli yağış olmaması nedeniyle meralardan verim alınamıyor. Yaz bitmeden hayvanlar meralarda değil kaba yemle beslenmeye başladı. Besici yem bulmakta zorluk çekiyor.

Fındıkta oyun kurucular üreticiyi nasıl mağdur ediyor?

Fındıkta hasat zamanının gelmesiyle birlikte tartışmalarda başladı. Dünya Gazetesi Yazarı Ali Ekber Yıldırım fındıktaki rekolte oyununu yazdı. Yıldırım, Ulusal Fındık Konseyi temsilcilerinden oluşan fındık rekolte tespit heyeti 650 bin ton olarak belirlediği rekolteyi, bakanlığın 770 bin, ihracatçının ise 800 ton olarak açıkladığını hatırlattı.

Tütün üreticisini kuraklık vurdu

Ege tütününde bu sene kuraklık sebebiyle erken hasat yapıldı. geçen yıllara göre rekolte kaybı olan tütünde alım fiyatı da uzun yıllar sonra ilk kez 4 doların altında kaldı.

Satılamayan kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu alacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerin mağdur edilmeyeceğini belirterek, elde kalan hayvanları Et ve Süt Kurumunun (ESK) alacağını ifade etti.

Çiftçiler Tarım Kredi borçlarının ertelenmesi için Ankara'da eylem yaptı

Türkiye’nin çeşitli illerinden çiftçiler, tarım kredi borçlarının yeniden yapılandırılması için dün Ankara’ya geldi. Türkiye Çiftçi Dayanışması Platformu Başkanı Ömer Sarı, ‘Faizlerin tümünün silinmesini, ana paranın 5 eşit parçaya bölünmesini istiyoruz’ dedi.

Ziraat Odaları Birliği ortalama Kurbanlık fiyatlarını açıkladı, ne alan ne satan memnun olacak

TZOB Başkanı Bayraktar, "Bu yıl ülkemizde ortalama kurban fiyatları, hayvan başına büyükbaşta 6 bin 500 ile 35 bin lira, küçükbaşta ise 1300 lira ile 5 bin lira arasında değişiyor. Canlı ağırlık fiyatı da kilogram başına büyükbaş hayvanlarda 24-35 lira, küçükbaş hayvanlarda ise 24-40 lira arasındadır" dedi.

Fındıkta 28 bin ton rekolte kaybı bekleniyor

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, bu yıl Ordu’da fındık rekoltesinin 167 bin 300 ton olarak beklendiğini belirterek, bu rakamın geçen yıl rekoltesine oranla yaklaşık 28 bin ton daha düşük olduğunu aktardı.

Su kıtlığı en çok tarımı vuracak

Meteoroloji uzmanı Mehmet Fatih Büyükkasabbaşı, iklim krizi etkisiyle 20-30 yıl sonrası için sulamada kıtlık yaşanabileceğini belirtti.

Türkiye'deki üreticiden alım yapamayan TMO, ambarları ithal arpa, buğdayla dolduracak

Toprak Mahsulleri Ofisi, 440 bin ton arpa ve 395 bin ton ekmeklik buğday ithalatı için yeni ihale açtı. Böylece iki haftada 1 milyon 550 bin ton arpa ve buğday ithalat ihalesi açılmış oldu.

Eskiden çiftçinin dostu olan 'ofis' yine ithalatçı oldu

Artan yem fiyatları, kuraklık nedeniyle üretimde yaşanacak düşüş gibi sorunlara çözüm üretemeyen hükümet TMO'yu ithalata yönlendirdi. TMO'nun 440 bin tonluk yemlik arpa için uluslararası ihale açtığı belirtildi.

Don ve kuralığın vurduğu çiftçiyi şimdi de sel ve dolu vurdu

Don ve kuraklık nedeniyle zor günler geçiren çiftçileri bu hafta ise sel ve dolu vurdu. Yurdun dört bir köşesinden sel ve dolu nedeniyle olumsuz haberler gelirken, çiftçiler afet bölgelerine destekleme verilmesini istiyor.