Tarım Haberleri

TÜİK: Bitkisel ürünler ve sebze üretiminde düşüş bekleniyor

TÜİK, 2021 yılı bitkisel üretimine ilişkin tahminini açıkladı. TÜİK'e göre, tahıllar ve diğer bitkisel ürünler ile sebzelerin bir önceki yıla göre azalacağı tahmin edildi.

Gübre ihracatına yasak geliyor

Ticaret Bakanlığı gübre ihracatının tümüyle yasaklanması için tebliğ hazırladı. Tebliğin bu gece yarısı Resmi Gazete'de yayınlanması ve ihracat yasağının 21 Ekim 2021 itibariyle başlaması bekleniyor.

Bakan Pakdemirli'den 'ıspanak zehirlenmesi' açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son günlerde yaşanan ıspanak zehirlenmelerine ilişkin "Ürünlerden numune aldık, analizleri yaptık. Ürünle ilgili bir problem yok. Ispanağın yanına yabancı otlar karışıyor. Piyasaya sürülen ürünlere el konulmuş durumda. Tüketicilerimizin ıspanakla ilgili bir şüphesi olmasın" dedi.

TÜSEDAD: Bıçak kemiğe dayandı, üretim risk altında, çiftçi üretmek istemiyor

Mevcut koşullarda üreticinin eline geçen çiğ süt fiyatının litre başına 3,90 TL’nin altında olmaması gerektiğini ve süt priminin de litre başına 40 kuruş olması gerektiğini bildiren TÜSEDAD, besicilik tarafında ise üreticinin eline geçen karkas et kilogram fiyatının en az 52 TL olması çağrısında bulundu.

Üreticide ucuz, rafta el yakıyor

Yem fiyatlarındaki büyüme süt inekçiliğini yapılamaz ülkü getirdi. Üreticiler 1 litre süte karşılık 1,5 kg yem alınmasını isterken 1 litre süte karşılık 700 gram yem alınabiliyor. Raflarda süt fiyatının artması üreticiye menfaat sağlamıyor.

Çiftçi sayısı 12 yılda yüzde 46 azaldı

Banka ve Tarım Kredi Kooperatifine borcunu ödeyemeyen, haciz terörüyle karşı karşıya kalan çiftçiler, giderek üretimden kopuyor. Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı çiftçi sayısı 12 yılda yüzde 46 geriledi.

Kuraklık zeytini de vurdu!

Tanrıların meyvesi zeytin ve ondan çıkarılan sarı altın zeytinyağı zor günler geçiriyor. Yaz döneminde yaşanan orman yangınların yanı sıra kuraklıktan da olumsuz etkilenen zeytin üreticileri zor günler geçiriyor. Zeytin üreticileri zor günlerin aşılması için gübre, ilaç ve mazotun ucuzlatılması, zeytin hasat makinalarının destekleme kapsamına alınması, faizler silinerek, borçların ertelenmesi gerektiğini, zeytin ve zeytinyağının dışalımının yasaklanması gerektiğini söyledi.

Gübre ihracı kayda bağlandı

Gübre ihracatı, kapsamı çeşitler itibarıyla genişletilerek ihracı kayda bağlı mallar listesine eklendi

ZMO Başkanı Suiçmez: Çiftçi bir yıl sonrasını göremiyor

Enflasyonla birlikte gıda fiyatlarında yaşanan artış gündemde ki önemini koruyor. ZMO Başkanı Suiçmez 'TÜİK’in makyajlı rakamlarıyla planlama yapılamaz' diyerek çiftçilerin bir yıl sonrasını göremediğini söyledi.

Gübre fiyatı yüzde 240 arttı

Gübre fiyatı geçen yıla göre yüzde 240 arttı. Ekim sezonuna hazırlanan çiftçi ne yapacağını bilmiyor. Kimi tarlasına attığı gübre miktarını düşürecek, kimi de ekmekten vazgeçecek. Diyarbakırlı üretici, hükumetin gübre ve tohum alımında yarı yarıya destek olmasını istedi.

8 ayda 10,6 milyar dolarlık gıda ihracatı: hasat zamanı bile buğday ithal edildi

Yılın ilk sekiz ayında yapılan soya fasulyesi, buğday ve ayçiçek yağı ithalatı toplam ithalatın yüzde 28,2’sine denk geldi. Üretimin arttığı dönem olan ağustosta 263 milyon dolar buğday ithalatına gitti.

Çiftçiler Ankara'da: Çözüm üretilmezse tarlalar ekilemez

Kredi faizleri, haciz ve girdi maliyetlerinden beli bükülen çiftçiler, Ankara’da buluştu. Türkiye’nin dört bir yanından Başkente gelen üreticiler, sorunlarını ve çözüm önerilerini açıkladı. Çiftçiler, kredi faizlerinin silinmesi ve borçların 5 takside bölünmesini istedi. Hükümeti uyaran çiftçiler sorunlar çözülmezse önümüzdeki yıl tarlaya ekim yapamayacaklarını vurguladı.

18 yılda nüfus 16.4 milyon artarken, çiftçi sayısı 654 bin azaldı

Üretimdeki girdi maliyetleri nedeniyle tarlalarını işleyememekten dert yanan çiftçiler üretimi bırakarak topraklarını terk ediyor. Seyhan Ziraat Odasının yaptığı açıklamaya göre, son 18 yılda Türkiye nüfusu 16.4 milyon kişi artarken çiftçi sayısı 654 bin azaldı.

Çiftçiler Ulus’ta buluşacak; MDD Hareketi Çiftçi Bürosundan eyleme destek açıklaması

Çiftçiler yarın önlem paketinin açıklanması talebiyle, Ankara Ulus meydanında buluşuyor. 81 ilden on binlerce çiftçinin bir araya gelmesi beklenen eylemde çiftçiler taleplerini açıklayacak. Milli Demokratik Devrim Hareketi Merkez Köylü Bürosu eyleme destek verdiklerini açıklayarak çiftçilerin sorunlarının çözümü için yapılaması gerekenleri açıkladı.

90 haneli köy 25 haneye düştü, çiftçilik bitti! Herkes şehre göç ediyor

Diyarbakır’da, artan yem fiyatları, elektrik ve su faturalarının yüksek gelmesinden şikayet eden çiftçilerden kimi ticareti bıraktı, kimi de köyden kente göç ediyor. Köy muhtarı Zeki Alakuş “Köyümüz 90 handeden 25 haneye düştü. Çünkü hayvancılık çiftçilik bitti. Herkes şehirlere göç ediyor” diyor.

İthalat ofisi TMO’dan 310 bin ton arpa ithalatı hazırlığı

Önceden 'ofis çiftçinin dostudur' sloganı ile tanına, fakat giderek ithalat ofisine dönüşen Toprak Mahsulleri Ofisi yeni arpa ithalatına hazırlanıyor. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) 310 bin tonluk yemlik arpa ithalatı için ihale açtığı belirtildi.