Tarım Haberleri

Eylül ayında üretici ve market arasındaki fiyat farkı 3 buçuk kata ulaştı

Eylül ayında üretici ve market arasındaki fiyat farkı 3 buçuk kata ulaşırken, pek çok ürün markette yüzde 20'nin üzerinde zamla satıldı.

Ali Ekber Yıldırım: Çiftçi kayrılmak istemiyor, hakkının verilmesini bekliyor

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'nin 'toplumda kayırılan bir kesim varsa o da çiftçi kesimidir' sözlerini değerlendiren Dünya gazetesi tarım ekonomisi yazarı Ali Ekber Yıldırım, "çiftçi bu şekilde kayrılmak, ayrıcalık istemiyor, hakkının verilmesini bekliyor" dedi.

Borçlu çiftçiler: Bakan çizmelerini giysin tarlaya gelsin!

Yüksek faizler yüzünden tarım kredi ve bankalara borcunu ödeyemeyen, girdi maliyetleri yüzünden üretim yapamayacak duruma gelen çiftçiler, seslerini duyurmak için yarın Ankara’da.

Pakdemirli'ye göre çiftçilerin 'zarar ediyoruz' dediği bir ürün yok

Tarım ve Orman Bakanı Bekir, ‘Allah’a şükürler olsun bugün itibariyle piyasada çiftçimizin ‘Biz zarar ediyoruz’ dediği bir ürün yoktur. Toplumda eğer kayrılan bir kesim varsa çiftçi kesimidir’ ifadelerini kullandı.

Pakdemirli: Destek ödemesi bu akşam üreticilerin hesaplarına aktarılacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımsal destek ödemeleri kapsamında yaklaşık 22 milyon liralık desteğin, bu akşam üreticilerin hesaplarına yatırılacağını söyledi.

Ekim başlamadan kuraklık desteği ödemeleri yapılmalı

Gübre, tohum ve yakıt gibi girdilerin fiyatlarında yaşanan baş döndürücü  artış çiftçiyi kara kara düşündürüyor. 2021 yılında yaşanan kuraklık çiftçinin ...

İthal tohumda virüs alarmı

Tarım ve Orman Bakanlığı, son dönemde virüs ve viroidin hızla yayılması üzerine domates, biber ve kabak tohumu ithalatçılarını uyardı. İran, İspanya, ABD, İtalya, Fas ve Hindistan gibi ülkelerden yapılan ithalatta bitki sağlığı şartı getirildi. Uygulama 15 Eylül'de başlayacak. O tarihe kadar ithal edilen tohumlara ilişkin ise ne gibi bir önlem alınacağına ilişkin bilgi verilmedi.

'800 bin çiftçi iş bıraktı, çiftçi ithalatla terbiye edilemez'

Gıda fiyatlarındaki artış ve buğday ithalatındaki rekoru Dünya Gazetesi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, “Çiftçi sayısı 3 milyondan 2.2 milyona düştü. Çiftçiye yaşamını sürdürebileceği bir ortam sağlamak şart. İthalatla terbiye olmaz” dedi.

Maliyetler yükseldi, süt üreticisi çiftliğini satıyor

Artan maliyetlerden süt üreticisi de dertli. Markette 10 lira olan sütü üç liraya veren üreticiler çiftliklerini satıyor.

Çeltik üreticisi taban fiyatı yeterli bulmadı, 'Üretimi bırakırız'

İktidarın açıkladığı taban fiyatları zarar eden çeltik üreticisini de vurdu. 60 yıllık üreticiler tarlalarını kiraya çıkardı.

Eyvah, eyvah! Hububat ve bakliyat ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı

Nohut, mercimek, buğday, arpa, mısır, yulaf gibi ürünlerde ithalattan alınacak gümrük vergisi sıfıra indirildi.

İki ay önce 237 dolardan arpa ithal eden TMO, tonu 300 dolardan arpa ithal edecek

TMO bugün yapılan 245 bin ton arpa ithalat ihalesinde fiyat ton başına ortalama 300.65 dolara çıktı. İhale onaylanırsa bu sezonun en yüksek fiyatına ulaşılacak. Ofis, tonu ortalama 300.65 dolardan (yaklaşık 2 bin 500 TL) arpa ithalatı yapacak.

Kuraklık ve afetler tarımsal üretimi vurdu; rekolteler düşüyor

Yüksek girdi fiyatlarıyla üretim yapmakta zorlanan çiftçiler, bu yıl kuraklık başta olmak üzere doğal afetlerin yarattığı zararlarla karşı karşıya. 

Dekar başına 700 TL'lik kayba, 100 TL destek çiftçiyi sevindirmedi

Kuraklıktan etkilenen çiftçilere verilecek desteği 100 TL olarak açıklanması çiftçileri memnun etmedi. Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı Hüseyin Demirtaş, bir dekar tarladaki buğdayın tamamen yanması halinde 735 TL'yi bulduğunu söyledi.

Üretici de tüketici de dertli, 1 litre süt 9 TL'ye dayandı

Süt fiyatlarında dikkat çeken bir artış yaşanıyor. Market raflarında yaygın markalı 1 litre sütün fiyatı 8,45 liraya kadar yükseldi. Marketlerin kendi marka sütleri ise 5,25-6,95-7,95 lira aralığında satılıyor. Durumdan vatandaşlar kadar üreticiler de dertli. Sanayiciler zamma neden olarak çiğ süt fiyatlarını gösterirken, üreticiler ise mevcut girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu ifade ediyor.

Çeltik üreticisi, TMO'nun açıklayacağı fiyatları bekliyor

Çeltikte 2021 hasadı eylül ayının 10’undan itibaren başlıyor. Üreticinin fiyat beklentisi yüzde 30 artış.