Tarım Haberleri

Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri ile ihracat beklentisi de arttı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı projeye göre 16 ilde Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri (TDİOSB) kurmaya hazırlanıyor. Yaklaşık 50 bin kişinin istihdamı hesaplanan projeni neticelenmesi dahilinde 55 Milyar Dolarlık ihracat hedefleniyor.

2021 in İlk Kuzuları Dünyaya Geldi

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün Bursa'nın Karacabey ilçesindeki işletmesinde bu yıl yeni doğmuş kuzu sayısının 6 bine ulaşması bekleniyor.

Köylerde Genç Üretici Kalmadı

Hay-Koop Denizli Birliği Başkanı Mehmet Varol, tarım ve hayvancılıkta girdi maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle zarar eden üreticinin şehre göç ettiğini belirterek, “Görülmeyen bir tehlike daha var. Köylerde üretecek adam kalmadı" dedi.

Buğdayda İthalat Rekoru

Buğdayın anavatanı olan Türkiye’de buğday 2020 yılında yüzde 48’i oranında ithal edilerek yine dünya rekorunu kırdı. Geçen yıl buğday ithalatı için 9 milyon 750 bin ton buğdaya 2 milyar 365 milyon dolar ödendi. Bu sayede dünyanın en büyük buğday ithalatçısı Çin’in ise önüne geçildi

Tütüne Kırsal Kalkınma Hibesi

Kırsal ekonomik altyapının güçlendirilmesi amacıyla yapılacak yeni teknoloji içeren yatırımlara yüzde 50 hibe desteği verilmesini öngören desteklerin kapsamına tütün de dahil edildi.

Kanal İstanbul için 500 Çiftçiye Tahliye Tebligatı

İstanbul Arnavutköy İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi'nin Ekim 2020'de çıkardığı 58 numaralı kararda, bölgede hayvancılık ve çiftçilik yapanların en geç Nisan 2021'e kadar tahliye işlemlerini başlatmaları istendiği öne sürüldü.

Ölü Balıkların Olduğu Kanalda Boş Tarım İlaç Kutuları Bulundu

Antalya'da sulama kanalında yaşanan balık ölümleri vatandaşları endişelendiriyor. Sulama kanalında 6-7 kiloyu bulan sazan ve çok sayıda yılan balığının telef olup suyun yüzüne çıktığı görüldü. Çevredeki vatandaşlar, balık ölümlerinin sebebinin yeni yapılan seralar olduğunu iddia ettiler. Kanal yüzeyinde boş vaziyette irili ufaklı tarım ilacı kutuları dikkat çekti.

Traktörü Haczedilen Çiftçi Öldü

Yozgat Yerköy’de çiftçilik yapan Osman Yılmaz, traktörüne haciz gelmesinin ertesi gününde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Kilis Keçisi Islahıyla Hayvan Sayısı Katlandı

Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülen iki proje kapsamında ıslah edilen, kentin ismiyle özdeşleşmiş Kilis keçisinin sayısı 7 yılda 50 binden 115 bine yükseldi

Gürer:Yem Fiyatlarındaki Artış Üreticiyi Tehdit Ediyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yem fiyatları her yıl katlanarak artarken, üreticinin süt fiyatlarını neredeyse aynı seviyede satmak zorunda kalmasıyla oluşan mağduriyeti soru önergesiyle Meclis gündemine ...

Tarımda Su Tasarrufuna Teşvik

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), tarımda ihtiyaçtan fazla su kullanımının önüne geçmek amacıyla, Türkiye'nin değişik yerlerinde seçilen bazı pilot sulama projelerinde 'Kademeli Su Kullanım Hizmet Bedeli' uygulaması konusunda çalışma başlattı.

Tarım Kredi Kooperatifi'nde 1 milyonluk vurgun

Adana'da Karayusuflu Tarım Kredi Kooperatifi'nde çalışan 6 kişinin de aralarında bulunduğu 25 kişi hakkında, sahte belge düzenleyerek 1 milyon liralık kredi çekerek haksız kazanç elde ettikleri gerekçesiyle gözaltı karar verildi. Aralarında kadınların da olduğu çok sayıda zanlı gözaltına alındı.

Pakdemirli’den Su Odaklı Üretim Çağrısı

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, suyun daha az olduğu dönemlerin geleceğini belirterek, su odaklı üretim yapılması gerektiğini bildirdi. Bakan Pakdemirli, "Su odaklı üretim, sadece tarımsal ürünlerde olmuyor. Hayvancılık alanında da suyu daha az tüketen, coğrafyanızın üretime daha müsait olduğu alanlarda üretim yapmak lazım" dedi.

Belediyeler Üreticiden Patates Alacak

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonunda, patateste yaşanan talep düşüklüğünden üreticilerin olumsuz etkilenmemesine yönelik olarak Belediye Başkanlıkları doğrudan üretici ve üretici örgünlerinden patates alımlarına başladı. İlk alımlar Nevşehir ve Niğde’de gerçekleşti.

Tarım Bakanlığı: Üretilen gıdanın üçte biri çöpe gidiyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, iklim değişikliği ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle giderek artan gıda ihtiyacı açısından israfın önlenmesinin sadece Türkiye için değil uzun zamandır tüm dünya için de en önemli gündem maddesi olduğunu bildirdi.

Tarım Kredi Genel Müdürü hakkında suç duyurusu

Tarım Kredi Kooperatifi ortağı olan Polatlılı çiftçi Nihat Babaözü, Tarım Kredi Kooperatiflerinde yaşanan hukuksuz atamayla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Hukuksuz atamayı yapan Selahattin Külcü ve 8 yönetim kurulu üyesi hakkında kamu davası açılması talep edildi.