Tekirdağ valisi derdini anlatmaya gelen işçileri coplattırıp gözaltına aldırdı

Tekirdağ valisi derdini anlatmaya gelen işçileri coplattırıp gözaltına aldırdı
Bel Karper ve Adkoturk'te aylardır grevde olan işçiler Tekirdağ Valiliği önüne gitti. İşverenin grev kırıcılığı ile ilgili şikayetlerini dile getirmek isteyen işçilere valinin polise 'süpür' talimatı vermesinin ardından 60 işçi gözaltına alındı. Yaralanan TekGıda İş Sendikası örgütlenme uzmanı Yunus Durdu, ‘Vali'ye mektup verecektik, o çocukları bile coplattı.’ dedi.

Sendikal hakları için aylardır TekGıda-İş Sendikası önderliğinde mücadele eden Bel Karper ve Adkoturk işçileri sabahın erken saatlerinde Tekirdağ Valiliği önüne gitti. Valilik binasının önünde barışçıl eylem haklarını kullanmak isteyen işçiler Vali ile görüşerek sorunlarının çözülmesini talep edecekti. Valiyle görüşemeyen işçinin muhatabı çevik kuvvet oldu.

İşçiler, "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek", "Türkiye sermaye için ucuz emek cenneti olamaz", "Kendi ülkemizde mülteci olmak istemiyoruz", "Yabancı sermayenin kölesi olmayacağız", "Vali-Polis-Jandarma Anayasa'yı uygula" yazılı dövizlerle Valilik binasının önündeki merdivenlerine oturdu. Dövizlerin yanı sıra fabrika önündeki "Bu iş yerinde grev var" pankartı ile Türk bayrağı da taşındı.

VALİDEN ÇEVİK KUVVETE 'SÜPÜRÜN' TALİMATI

Bel Karper ve AdkoTurk fabrikalarında Tekgıda-İş Sendikası öncülüğünde greve çıkan işçiler, işverenin yaptığı grev kırıcılığını bildirmek için gittikleri Tekirdağ Valiliği önünde polisin sert müdahalesiyle gözaltına alındı. 20’nin üzerinde işçi uğradıkları şiddet nedeniyle hastaneye kaldırılırken 40’ın üzerinde işçi ise emniyete götürüldü. Hastaneye kaldırılan işçiler tedavilerinin ardından emniyete sevk edildi. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde müdahale öncesi polis amirinin çevik kuvvete ‘süpürün’ şeklinde talimat verdiği görüldü. Çevik kuvvet ekiplerinin, ‘süpürün’ talimatı ardından işçilere uyguladığı şiddet görüntülere yansıdı.

KANIMIZ DONDU
Vücuduna aldığı darbeler sonrası hastaneye kaldırılan Tekgıda-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Yunus Durdu, “Grevdeyiz ama dışarıdan getirilen işçilerle üretim devam ettiriliyor. Sesimizi bir kez daha duyurmak için Valiliğe mektup vermek istemiştik. Aramızda bazı arkadaşların çocukları da vardı. Onlar da darp edildi. Kanımız dondu” şeklinde konuştu.
Yasalara göre tamamen haklı olduklarını vurgulayan Durdu süreci şöyle anlattı: “Her iki fabrikada da işçiler anayasal haklarını kullanarak sendikamıza üye oldu. Fransa’nın markası Bel Karper ve Afgan ve Suriyeli sermayedar AdkoTurk, Çalışma Bakanlığı’nın sendikamıza verdiği yetkiyi tanımıyor. Toplu sözleşme masasına oturmamak için her türlü hukuksuzluğa başvuruyor. Arkadaşlarımızla birlikte fabrikanın önünde üretimi durdurup sözleşme talep ederken, bu işverenler Çalışma Bakanlığı’nı hiçe saydıkları gibi Anayasa’yı da çiğniyorlar. Grevde olan bir işyerinde, üretimi durdurmuşken, içeride çalışacak insan kalmamışken dışarıdan kaçak yollarla işçi getirip üretime veriyorlar. Bu konuda uzman olmayan işçiler, makinelerin ısı ayarlarıyla oynanarak uygun koşullarda üretilememiş ürünleri ise dağıtıyorlar. Yasaları, bakanlığı çiğnedikleri yetmiyormuş gibi vatandaşın da sağlığıyla oynuyorlar. Valiliğin önüne de bunları anlatmak, bir kez daha dile getirmek için geldik. İşçiler yazdığı mektubu Vali’ye verecekti.”
YASALARIN ÇİĞNENMESİNE GÖZ YUMULUYOR
Çorlu kaymakamının ve Tekirdağ Valisi’nin yaşanan hukuksuzluklardan haberdar olduğunu aktaran Durdu “Yasaları korumakla yükümlü olanlar, yabancı sermaye kaçmasın, yatırımcı kaçmasın diye buna göz yumuyorlar” diye konuştu.
100’ün üzerinde işçiyle Valilik önüne geldiklerini dile getiren Durdu “Bize daha önce fabrikanın içine kayıt dışı işçi taşıyan servisleri durdurduğumuz için cezalar kesildi. Bel Karper grev çadırına akşam vakti silahlarla ateş edildi ama ne tutuklu var ne de bizi koruyan. Yasalar işçiye ceza kesmek için uygulanıyor ama işçinin hakkını korumak, güvenliğini sağlamak için uygulanmıyor. Derdimizi anlatmak, yasaların işletilmesi istemek için gittiğimiz Tekirdağ Valiliği önünde ise Vali’nin emriyle, çevik kuvvete ‘süpürün, süpürün’ diyerek verilen talimatla darp edildik, gözaltına alındık. Bazı arkadaşlarımızın 6-7 yaşında çocukları, kucaklarında çocukları vardı. Çocukların coplanması kanımızı dondurdu” ifadelerini kullandı.