Teknoloji devi Xiaomi, elektrikli otomobil için seri üretim tarihi verdi

Teknoloji devi Xiaomi, elektrikli otomobil için seri üretim tarihi verdi
Çinli teknoloji devi Xiaomi, kısa süre önce duyurduğu projesi için seri üretim tarihi verdi. Şirket 2024'te elektrikli otomobilleri üretmeyi hedefliyor.

Elektrikli otomobillerin seri üretimi hakkında açıklama yapan şirketin CEO'su Lei Jun, 2024'ün ilk yarısında seri üretime geçmeyi hedeflediklerini söyledi. CEO'nun yatırımcılarla bir araya geldiği toplantıda yaptığı bu açıklama daha sonra Weibo'da teyit etti. Weibo, Çin'in yerli Twitter'ı olarak biliniyor. Xiaomi hisseleri doğrulama haberinin ardından yüzde 5 yükseliş gerçekleşti.
NTV'nin haberine göre, elektrikli otomobillerin Türkiye'de satılıp, satılmayacağı konusunda bir bilgilendirme bulunmuyor.
Çinli teknoloji devi Xiaomi, Mart ayında elektrikli otomobillere 10 milyar dolarlık yatırım yapacağını söylemişti. Ağustos ayında resmi başvuruları tamamlayan Xiaomi elektrikli otomobil bölümü için işletme kaydı yapılmıştı.
Şirketin otomobili tek başına mı üreteceği yoksa bir üreticiyle mi anlaşacağı henüz açıklanma yapımadı.
Xiaomi, Ağustos ayında önemli bir satınalma da olmuştu. Çinli dev, otonom sürüş girişimi Deepmotion’ı 77 milyon dolara cirosuna eklemişti. Otonom ve elektrikli otomobil piyasasındaki rekabet giderek büyüyor. Google ve Apple'ın da otomobil üretmek için çalışmalar yürüttüğü bilinen bir durum.