Türkiye'nin terör örgütüne operasyon sinyali ABD'yi telaşlandırdı: Bölgesel istikrarı zayıflatırmış

Türkiye'nin terör örgütüne operasyon sinyali ABD'yi telaşlandırdı: Bölgesel istikrarı zayıflatırmış
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, Türkiye'nin Suriye'de terör örgütüne karşı olası askeri harekatıyla ilgili 'Herhangi bir operasyon, bölgesel istikrarı daha da zayıflatacak' dedi.

Türkiye'ye karşı terör örgütüne binlerce TIR silah gönderen ABD, Suriye’nin kuzeyinde terör örgütüne operasyon başlatılacağı mesajından rahatsız oldu. Teröre beş şehit verdiğimiz gün ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, Türkiye’nin Suriye’de yapacağı bir askeri harekatın bölgesel istikrarı daha da zedeleyeceğini savundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası Suriye’nin kuzeyine askeri harekat düzenleneceği açıklamasın hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Böyle bir harekatın bölgesel istikrarı daha da fazla zedeleyeceğini savunan Price, “Suriye’nin kuzeyinde artan potansiyel askeri faaliyetlere ve özellikle buradaki sivil nüfus üzerindeki etkisine ilişkin raporlar ve tartışmalar konusunda derin endişe duyuyoruz” dedi.

Türkiye’nin güvenlik endişelerini bildiklerini ifade eden Price, “Ancak herhangi bir operasyon, bölgesel istikrarı daha da zayıflatacak, ABD güçlerini ve koalisyonun IŞİD’le mücadeleyi riske atacak” diye konuştu.

Türkiye’den Suriye’nin kuzeydoğusundaki operasyonlarını durdurması dahil Ekim 2019’daki ortak bildiriye uymasını beklediklerini söyleyen Price, “Herhangi bir gerginliği tırmandırmayı kınıyoruz. Mevcut ateşkes hatlarının sürdürülmesini destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

2019’daki Barış Pınarı Harekatı’nın ardından ABD ve Rusya ile ayrı ayrı anlaşmalar yapılmıştı. Türkiye’nin Münbiç harekatına karşı çıkan ABD, terör örgütüne silah sevkıyatına devam etmişti.

YUNANİSTAN VAZGEÇİLMEZ BİR ORTAK

Sözcü Price, ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan'a yönelik yaptığı açıklamalarla ilgili bir soruya da yanıt verdi.

Atina ve Ankara'ya "barışı korumak için birlikte çalışma' ve 'farklılıkları diplomatik yoldan çözme' çağrısı yapan Price, “Ortaklarımızın bölgede barış ve güvenliği korumak için birlikte çalıştığını görmek istiyoruz” dedi.

Her iki NATO müttefikinin de "gerginliği daha da artırabilecek söylemlerden kaçınma" çağrısında da bulunan Price, Yunanistan Başbakanı'nın geçen hafta Washington'da olduğunu ve yönetimdeki mevkidaşlarıyla görüşmeler yaptığını hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı:

"Yunanistan'ın vazgeçilmez bir ortak ve ABD için kilit bir NATO müttefiki olduğunu biliyoruz. Benzer şekilde Türkiye, ABD'nin önemli bir ortağı ve önemli bir NATO müttefikidir. Ortaklarımızın bölgede barış ve güvenliği korumak için birlikte çalıştığını görmek istiyoruz."