Yapı ruhsatı verilen bina sayısında büyük düşüş

Yapı ruhsatı verilen bina sayısında büyük düşüş
Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü, yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21.8 azaldı. Ayrıca belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı yüzde 22,5; daire sayısı ise yüzde 27.9 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun, 2022 1. çeyreğine ilişkin yapı izin istatistikleri açıkmasına göre söz konusu döneme ilişkin yıllık bazda belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 22,5, daire sayısı yüzde 27,9, yüz ölçümü de yüzde 21,8 azaldı.

Yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüz ölçümü 26,9 milyon metrekare olarak kaydedildi. Bunun 14,9 milyon metrekaresini konut, 6,6 milyon metrekaresini konut dışı ve 5,4 milyon metrekaresini ise ortak kullanım alanları oluşturuyor.

Kullanım amacına göre en yüksek pay 17,8 milyon metrekare ile iki veya daha fazla daireli ikamet amaçlı binaların oldu. 2,4 milyon metrekare ile bir daireleri ikamet amaçlı binalar bunu takip etti.

YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ

Söz konusu çeyrekte, 2021'in aynı döneminde göre belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgelerinde bina sayısı yüzde 7,1, daire sayısı yüzde 2,4 ve yüz ölçümü yüzde 7,9 azaldı.

Bu yapıların toplam yüz ölçümü 30,4 milyon metrekare olarak hesaplanırken, bunun 17,7 milyon metrekaresini konut, 6 milyon metrekaresini konut dışı ve 6,7 milyon metrekaresini ortak kullanım alanları oluşturdu.

Kullanma amacına göre en yüksek pay 23,4 milyon metrekareyle iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binaların oldu. Bunu 1,3 milyon metrekareyle bir daireli ikamet amaçlı binalar takip etti.